Legia Warszawa i sezon 1992/1993 – skradzione mistrzostwo?

Podczas ostatniej, trzydziestej czwartej kolejki sezonu 1992/1993 ówczesnej polskiej pierwszej ligi doszło do wydarzenia bez precedensu. Zdarzenia jakie dokonalu się w tej kolejce okazały się tragiczne w skutkach dla klubu i kibiców Legii Warszawa, która finalnie pozbaniwiona została mistrzostwa kraju.

Czy w sezonie 1992/1993 skradziono Legii mistrzostwo polski?

Wiosna 1993 roku o mistrzostwo Polski biło się aż trzy kluby: Legia Warszawa, Lech Poznań oraz ŁKS Łódź. Klub ze stolicy kraju na ostatnią kolejkę przed końcem rozgrywek był liderem w ligowej tabeli, jednak posiadał identyczną liczbę punktów jak Łódzki Klub Sportowy.

Legia Warszawa cieszyła sie korzystniejszym bilansem bramek co pozwalało jej znajdować się nad rywalami z Łodzi. Klub ze stolicy Wielkopolski tracił natomiast zaledwie jeden punkt do wyprzedzających go klubów, dzięki czemu również posiadał realną szansę na zdobycie tytułu. O wszystkim zatem miała decydować ostatnia kolejka w której Legia podejmowała na wyjeździe Wisłę Kraków, ŁKS Łódź miał grać u siebie z Olimpią Poznań, która była już pewna spadku do niżej ligi i był to dla niej mecz o przysłowiową pietruszkę, natomiast Lech miał stoczyć decydujący bój w Poznaniu z Widzewem Łódź.

Finalnie mecz poznaniaków okazała się nieistotny, ponieważ za równo Legia jak i ŁKS Łódź wygrały swoje mecze

Kontrowersje wzbudziły jednak rozmiary zwycięstw, ponieważ Legia pokonała Wisłę aż 6-0, natomiast ŁKS wygrał z Olimpią 7-1. W wyniku kuriozalnych przebiegów tychże meczy Wydział Gier Polskiego Związku Piłki Nożnej wydał decyzję o przesunięciu Legii i ŁKS Łódź na drugie i trzecie miejsce, w konsekwencji czego mistrzem Polski został Lech Poznań.