Mniej popularny sport który warto znać – szachy

Próżno szukać osoby, która nigdy choćby nie słyszała o nazwisku Garry Kasparov lub o terminie “roszada”, jednak gra królewska nigdy nie zagościła na stałe w świadomości społeczeństwa oraz zawsze postrzegana była jako rozrywka elitarna, czasem nudna lub  możliwa do praktykowania tylko dla nielicznych.

Szachy – gra królewska?

Mimo to, czasy się zmieniają i szachów również te zmiany dotyczą – wraz z rozwojem internetu, dostęp do nauki, jak i samej gry stał się bardziej powszechny, a serwisy typu YouTube, wypełnione są najróżniejszej maści materiałami poświęconymi temu sportowi.

Ważną rolę w popularyzacji szachów odegrał jeden z najchętniej oglądanych seriali 2020 roku – “Gambit królowej”. Twórcy serialu postarali się, aby wiernie zobrazować świat gry królewskiej, udowadniając, iż szachy również mogą być dynamiczne, elektryzujące i pełne emocji. Ponadto, możemy uświadczyć w serialu polski akcent, jakim jest aktor Marcin Dorociński, który wcielił się w jedną z bardziej istotnych postaci w całej opowieści.

Szachy w Polsce – to powineneś wiedzieć

Istnieje niemała szansa, że spora część osób słyszała o sukcesach naszego obecnie najlepszego szachisty, pochodzącego z Wieliczki – Jana Krzysztofa Dudy. Zdecydowanie jego osiągnięcia są powodem do dumy, ponieważ aktualnie znajduje się na 15. miejscu w światowym rankingu, a w ubiegłym roku wygrał on drugie najważniejsze zawody w tym sporcie, czyli puchar świata.

Mimo to, warto również nieco zagłębić się w polską historię szachów, gdyż przepełniona jest znakomitymi zawodnikami, którzy swego czasu wiedli prym nie tylko w swoim kraju, ale też na świecie.

Jednym z takich szachistów jest zdecydowanie Mieczysław Najdorf, który w okresie powojennym należał do ścisłej światowej czołówki

Jednak najprawdopodobniej, żaden z wcześniej wymienionych zawodników nie był najlepszym w historii swojego kraju, gdyż wielu uważa, jakoby tytuł najlepszego polskiego szachisty przypadał na Akibę Rubinsteina. Niestety w latach jego świetności nie były prowadzone żadne rankingi, pomimo tego, retrospektywny system Chessmetrics podaje, iż gdyby takowe zestawienia istniały, to w 1913 roku Akiba Rubinstein był w swoim fachu najlepszy na świecie

One thought on “Mniej popularny sport który warto znać – szachy

Dodaj komentarz