Stadion Legii Warszawa im. Wojska Polskiego – kiedyś i dziś

Każdy klub piłkarski posiada swoją ciekawą, indywidualną historię – są one związane najczęściej z zawodnikami danego klubu, a także z miejscami, na których rozgrywają oni swoje mecze, czyli stadionami. W przypadku Legii Warszawa jest to Stadion Wojska Polskiego – jaka jest jego historia oraz kiedy go wybudowano?

Powstanie stadionu Legii Warszawa

Pokaźnych rozmiarów obiekt przy ul. Łazienkowskiej w Warszawie powstał dokładnie w 1930 roku. Budowa została wcześniej wszczęta na polecenie samego Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W sierpniu 1930 roku odbyło się pierwsze uroczyste otwarcie stadionu – jednak zanim to się stało, istotne było staranne zaprojektowanie budowli oraz samo wykonanie. Projektantem był Maksymilian Dudryk-Darlewski, który dokładnie przemyślał każde aspekty. Pod zadaszoną główną trybuną można było dostrzec wejście do pomieszczeń klubowych i gospodarczych. Istotną ciekawostką jest fakt, że przykładowo do budowy bieżni oraz toru kolarskiego na terenie obiektu pracownicy używali przede wszystkim własnych rąk.

Co się zmieniło na stadionie Legii Warszawa przez ponad 90 lat?

Stadion Legii Warszawa istnieje prawie 100 lat. Przez ten czas zmieniło się wiele rzeczy. Jeśli chodzi o otoczenie stadionu, zbudowano parking oraz hale Towaru (w miejsce bloków oraz fabryk).

Strona południowa 90 lat temu była zabudowana przez budynki gospodarcze – obecnie są to budynki ambasad oraz osiedle. Jak z pewnością domyśla się każdy Legia Warszawa to klub z tradycjami – zachowano zatem elewację trybuny krytej w całkiem dobrym stanie, przez co fani klubu (zwłaszcza ci najmłodsi) mogą poznać cząstkę historii Legii.

One thought on “Stadion Legii Warszawa im. Wojska Polskiego – kiedyś i dziś

Dodaj komentarz