Giuliano Marinho dos Santos – pierwszy Brazylijczyk w barwach Legii Warszawa

Pierwszym obcokrajowcem w barwach Legii Warszawa był Rosjanin, Paweł Akimow który był też pierwszym stranierim na boiskach polskiej Ekstraklasy.

W latach 90. XX w. Legię zasilił zaciąg nigeryjski, Najlepszym zawodnikiem rodem z Nigerii w barwach Wojskowych w tamtym okresie był Kenneth Zeigbo, jednak na pierwszego piłkarza brazylijskiego stołeczna drużyna musiała czekać aż do 2000 r., kiedy to do Warszawy przybył Giuliano Marinho dos Santos.

Jakim piłkarzem był Giuliano Marinho dos Santos?

Giuliano przyszedł na świat w 1977 r., zanim został transferowany do Legii Warszawa grał wcześniej m.in. w Ituano Itu. Właśnie z Ituano Itu zawodnik przeszedł do Legii Warszawa, na polskich boiskach debiutował 29 lipca 2000 r., przeciwko Ruchowi Radzionków. Decyzja o zakontraktowaniu Brazylijczyka należała do udanych, w 27 spotkaniach podczas pierwszego sezonu w Legii trafił do siatki przeciwnika dziewięciokrotnie. Franciszek Smuda miał powody do zadowolenia z piłkarza jednak z czasem dały o sobie znać złe nawyki. Piłkarz coraz częściej lądował na izbie wytrzeźwień, ostatnie spotkanie w barwach Wojskowych gracz ten zaliczył 9 czerwca 2001 r., przeciwko Wiśle Kraków.

W jaki sposób potoczyła się dalsza kariera Giuliano?

Giuliano wrócił do Brazylii gdzie dostąpił zaszczytu gry w jednym z najlepszych zespołów tamtejszej Serie A, w Vasco da Gama Rio de Janeiro. W barwach popularnych 'Almirante; piłkarz ten już tak bardzo nie błyszczał, skończył na dwóch występach i powrocie do Ituano Itu. Piłkarz ten jeszcze dwukrotnie próbował swoich sił w polskiej Ekstraklasie, kiedy w sezonie 2002/03 grywał w Widzewie Łódź oraz w rundzie jesiennej sezonu 2004/05 kiedy trafił do Pogoni Szczecin. Niestety nie był to już piłkarz tej klasy co w czasach kiedy zachwycał swoją grą fanów stołecznej drużyny gromadzących się na stadionie przy Ł3.